Chciałbym już odejść od fotografii, które znam i które czasem wychodzą mi uszami. Oglądam zdjęcia w tej książce z łezką w oku, bo robiłem je i chowałem, chowałem, chowałem…
– Chris Niedenthal
Chris Niedenthal zaczął przyjeżdżać z Londynu do Polski jako nastolatek, ciekawy kraju, skąd pochodzili jego rodzice. Z czasem na stałe zamieszkał w Warszawie. Wszystkie zdjęcia w tym albumie pochodzą z lat 70. Większość publikowana jest po raz pierwszy. To zbiór obrazów ojczyzny z wyboru, którą Niedenthal dopiero poznawał, a zarazem wgląd w proces kształtowania się jego reporterskiego stylu.
Chris Niedenthal to polsko-brytyjski fotoreporter. W wyniku wojennej zawieruchy rodzice Niedenthala wyjechali do Londynu. Dorastał w dwóch odmiennych kulturach, między którymi budował most. Przez wiele lat pracował jako freelancer dla prasy zagranicznej. Jego zdjęcia publikował „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo”, „Forbes”, „National Geographic”, „Stern” czy „Expressen”. Jest najbardziej znany z zabarwionego politycznie fotoreportażu. Sfotografował wizytę Jana Pawła II na Jasnej Górze, strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a jego najgłośniejsze zdjęcie przedstawia transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem „Moskwa” w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. W tym albumie możemy poznać jego twórczość od innej strony (biogram pochodzi od Domu Spotkań z Historią).