Dunaj | Książka tygodnia

Wybitny esej o tożsamości i historii Europy, a zarazem monografia jednej z najważniejszych rzek starego kontynentu

Arcydzieło dla koneserów, historyków i włóczęgów!

​Dunaj. Rzeka, która należy do wielu narodów, kultur, języków i tradycji w dziele Magrisa zamienia się w metaforę złożonej i wielowarstwowej tożsamości współczesnego Europejczyka. ​Pisarz przemierza rzekę od źródeł do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii, ale jego opowieść nie jest tylko dziennikiem podróży. Magris mistrzowsko posługuje się esejem, reportażem, szkicem literackim i w istocie tworzy z nich odrębny gatunek. Odwiedzane miejsca są pretekstem do opowiadania historii tych zakątków, ale przede wszystkim zachęcają autora do refleksji nad zaginioną Atlantydą, ową Mitteleuropą zdolną połączyć rozmaite elementy kulturowe z Zachodu i Wschodu w nową spójną całość.

​Jeśli w ogóle można książkę napisać tak, jak płynie rzeka, to właśnie Magrisowi udało się to w pełni. Niespieszna, dygresyjna, erudycyjna. Arcydzieło.

​„Otwartość, wrażliwość, wolność. Z takiej podróży – kiedy już zamkniemy książkę – wracamy odmienieni. Inni niż przedtem. Tak się dzieję tylko w przypadku wielkich podróży – i wielkich książek”. Roberto Salvadori (filozof, pisarz, wydawca)

​Claudio Magris (ur. 1939), jeden z najwybitniejszych włoskich powieściopisarzy, eseistów, krytyków literackihc i tłumaczy, wywierający znaczący wpływ na kulturę europejską. Jest profesorem germanistyki na uniwersytecie w Trieście, pisze artykuły dla „corriere della Sera” i innych europejskich gazet. Jego książki były tłumaczone na 20 języków. Opublikował w Wydawnictwie Literackim najnowszą powieść Postępowanie umorzone. W przygotowaniu nowy tom prozy Migawki.

Źródło: Wydawnictwo Literackie

Skip to content