Ulica wiecznej szczęśliwości | Rob Schmitz

O czym marzy Szanghaj

Współczesny Szanghaj to światowa metropolia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Każdego dnia pojawiają się w nim marzyciele, gotowi zanurzyć się w szalonym żywiole kapitalizmu, idei i możliwości. Elegancka panorama miasta z imponującymi, nowoczesnymi wieżowcami inspiruje ich sny o własnej świetlanej przyszłości.

Rob Schmitz, który od lat mieszka w Szanghaju, poznał to miasto od podszewki. Nawiązując bliskie, przyjacielskie relacje z sąsiadami, dowiadywał się coraz więcej o ich pragnieniach, zmaganiach, osiągnięciach i porażkach. Co dzień zaglądał do kwiaciarni Zhao, dumnej matki z determinacją zabiegającej o lepszą przyszłość dla swoich synów, zachodził na placki do wujka Fenga i obserwował kolejne chybione inwestycje jego żony, cioci Fu, gorliwej kapitalistki i świeżo nawróconej chrześcijanki, wpadał do baru Chen Kaia, zwanego CK, który ciągłymi eksperymentami z menu próbował trafić w gusta nowych szanghajczyków, odwiedzał Starego Kanga, desperacko walczącego o zachowanie domu ze skorumpowanymi urzędnikami i chciwym deweloperem.

W Szanghaju Schmitza spotyka się kilka pokoleń Chińczyków; w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. Dziś, w czasach dramatycznej transformacji, każdy z nich śni swój własny „chiński sen”.

Książka zdobyła tytuł Książki Roku według „Telegraph” oraz „World Magazine”.

Schmitz przygląda się Chinom przez pryzmat jednej szanghajskiej ulicy i podążając za historiami kilkorga bohaterów, wnikliwie opowiada o problemach całego kraju. Przede wszystkim o słodko-gorzkim poszukiwaniu tytułowego Szczęścia. Nie boi się przy tym zadawać niewygodnych pytań, nawet jeśli często jedyną odpowiedzią jest bezsilne „mei banfa”, „nic się nie da zrobić”. „Ulica Wiecznej Szczęśliwości” to także bezcenny portret historycznej tkanki miasta, która przetrwała wojny i rewolucję kulturalną, a dziś znika pod buldożerami torującymi drogę Nowym Chinom – Karolina Bednarz

W portretach bohaterów książki „Ulica Wiecznej Szczęśliwości” duże znaczenie ma wątek ekonomiczny – w nim jak w soczewce skupiają się zarówno blaski dynamicznie rozwijającej się gospodarki, jak i efekty wieloletniej korupcji i niekompetencji chińskiego rządu, które zniszczyły życie milionom ludzi. To brutalnie szczery, ale i pełen zaskakującej czułości wycinek szanghajskiego życia – „Booklist”


Rob Schmitz – absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia oraz filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Minnesoty. W latach dziewięćdziesiątych jako pracownik Korpusu Pokoju wyjechał do Chin, gdzie był nauczycielem i korespondentem dla amerykańskich mediów, m.in. publicznego radia. Uznany znawca chińskiej ekonomii, polityki, edukacji oraz rynku pracy. Autor reportaży z Japonii po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku. Laureat wielu nagród dziennikarskich i stypendiów, m.in. nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Popularnonaukowych (2011) oraz dwukrotny laureat Nagrody im. Edwarda R. Murrowa (2012 i 2014). Znalazł się również w finale nagrody dla najlepszych dziennikarzy śledczych i reporterów prasowych (2013). Mieszka w Szanghaju. Ulica Wiecznej Szczęśliwości jest jego debiutem książkowym.

Wydawnictwo Czarne

Skip to content