Socjalizm jako religia | Książka tygodnia

Wybór pism czołowego krytyka komunizmu w II RP, autora ważnych prac o bolszewizmie, bezbożnictwie, prądach ideowych epoki, losach Kościoła w Rosji carskiej i sowieckiej.

„Do socjalizmu może należeć jutro, ale przyszłość w znaczeniu długiego trwania – nie! Socjalizm jako pożar, jako katastrofa, może przejść po całej kuli ziemskiej, ogarniając kraj za krajem, naród za narodem. Zdaje się, że zbyt wiele nagromadziło się w dzisiejszej ludzkości palnego materiału, a lonty do niego są niemal wszędzie przyłożone. Ale pożaru stałego wyobrazić sobie nie można, szaleje dotąd tylko, dokąd ma coś do trawienia”.
(Socjalizm jako religia )

„Patrząc na rzeki krwi wylanej przez rewolucję rosyjską, nie wolno bolszewizmowi nawet pocieszać się, że te krwawe hekatomby nie były złożone nieużytecznie, że na nich zrodziło się jakieś lepsze, pełniejsze i szczęśliwsze życie. Bo i ci, co pozostali, zostali przez bolszewizm zubożeni materialnie, zepsuci moralnie, poniżeni w swojej godności ludzkiej, zamienieni w stada niewolników”.
(My wobec komunizmu )

Jan Urban (1874-1940), jezuita, publicysta, znany krytyk bolszewizmu, wieloletni redaktor „Przeglądu Powszechnego”, twórca i redaktor pisma „Oriens” (1933-1939), zaangażowany w prace na rzecz katolików w Rosji i Związku Sowieckim, propagator tzw. neounii.

Pozostałe książki z serii Polskie Studia nad Totalitaryzmem:

Ignacy Czuma
O bolszewizmie i nazizmie

Mirosław Dzielski
O potrzebie twórczego antykomunizmu

Marek Sobolewski
Faszyzm i komunizm


Socjalizm jako religia
Jan Urban
Polskie Studia nad Totalitaryzmem
Skip to content