Pamiętajcie, że byłem przeciw | Barbara Seidler

Reportaże sądowe

Ze wstępem Cezarego Łazarewicza.

Chociaż pamiętała, że reporter powinien być obiektywny, to szczerze przyznawała, że nie potrafi. Tam, gdzie prokuratorzy, adwokaci i sędziowie widzieli paragrafy, Barbara Seidler widziała ludzi. I chociaż twórcy kryminałów mogą tu szukać inspiracji, bo opisane sprawy mrożą krew w żyłach, to autorce udało się – dzięki opisywaniu także procesów o miedzę, zabójstw na wiejskiej zabawie, gehenny w kwaterunkowym mieszkaniu, czynu zawiedzionego amanta czy pijackich awantur – oddać atmosferę i klimat PRL-u. Powstało fascynujące świadectwo epoki, ale także kawałek literatury napisany tak, jak dziś już nikt nie napisze.

„Chciałabym, ach, jak bardzo chciałabym umieć to zrobić… – żeby czas i ludzie, i tło, i to, co najważniejsze, odbiło się w słowie pisanym, żeby było coś z mechanizmu władzy, czasu przyspieszonego, ludzkich zakamarków…”.
Barbara Seidler

Bardzo Państwu zazdroszczę, że po raz pierwszy będziecie mogli przeczytać jej najlepsze reportaże kryminalne. To dziś prawdziwy rarytas. Nie ma już takich tekstów w polskiej prasie, odkąd największe redakcje pozwalniały reporterów sądowych. No i nikt tak nie pisze jak ona. Proszę tylko pamiętać, że teksty te pochodzą z czasów, gdy ostatnim redaktorem był cenzor, a czytelnicy szukali prawdy między wierszami Cezary Łazarewicz

Barbara Seidler (ur. 1930 r. w Warszawie) – pisarka i publicystka. Od roku 1942 należała do Szarych Szeregów; jako łączniczka i sanitariuszka uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała kolejno w „Życiu Warszawy”, „Po Prostu”, „Nowej Kulturze”, Samodzielnej Redakcji Filmów Telewizyjnych, „Życiu Literackim”, „Nowej Europie”, „Prawie i Życiu” oraz „Prawie i Gospodarce”. Przez ponad czterdzieści lat była sprawozdawcą parlamentarnym. Wydała kilkanaście książek, głównie reportaży społecznych i sądowych. Jest autorką sztuk teatralnych, dwóch scenariuszy filmowych, a także komiksów dotyczących historii Polski. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), londyńskim Krzyżem AK (1980) oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1999).

Wydawnictwo Czarne

Skip to content