Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach
Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?
Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu, zdolności kredytowej i wchłonięciem przez Europę?
Oblicza Wielkiej Brytanii to zbiór opowieści o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.
Lubię czytać Rosiaka, bo umie pisać intrygująco, zmierza do sedna, opatruje kontekstem, który wiele wyjaśnia. Rosiak zna się na tym, o czym pisze, a jeśli nie, zawsze ma w kaburze odbezpieczoną ciekawość. Dociekliwość, wiedza, umiejętność snucia frapującej opowieści – i kupuję go w ciemno. A wzniesiona w nowych dekoracjach historia cierpiących na eurozę Brytyjczykach to coś, co powinniśmy czytać ze szczególną uwagą – Filip Łobodziński
Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista, Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan oraz Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha. Za Ziarno i krew otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016.