Niepowtarzalny urok likwidacji

Reportaże z Polski lat 90.

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Czy nasz sentyment do tej dekady jest uzasadniony? I czy na pewno pamiętamy, jak wyglądała naprawdę?

Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie największe kurioza tego dziesięciolecia. Odkurzacze Rainbow i zachodnie teleturnieje. Sądowe teczki pękające od pocztowych potwierdzeń odbioru i kioski pełne erotycznych pisemek. Przebrani górale zachwalający towary w supermarketach i uzdrowiciele z gazetowych ogłoszeń. Niezliczone dziwności lat 90., bez których nie bylibyśmy Polską, jaką jesteśmy teraz.

Niepowtarzalny urok likwidacji to powrót do czasów, które choć bywały trudne, otworzyły nam drzwi na Zachód.

Przeczytałem zdanie: „Dla nowych dyrektorów firma z Warszawy, za pieniądze Urzędu Miasta Częstochowy, prowadzi kurs antystresowy. Przykładowy temat na rozluźnienie: »Opisz pożar w burdelu w sposób liryczny«”. A co jesienią 1991 roku bezrobotnemu Ryszardowi powiedzieli przybysze z kosmosu? „Miałeś stracić pracę, bo odegrasz ważniejszą rolę we wszechświecie”. Kiedy zrozumiemy polskie lata 90.? Im szybciej zrozumiemy, tym lepiejWłodzimierz Nowak

Piotr Lipiński (ur. 1967) – reporter podejmujący tematy polskiej historii najnowszej, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich książek, jak Anoda. Kamień na szańcu, Raport Rzepeckiego, Absurdy PRL-u oraz cyklu: Bolesław Niejasny, Ofiary Niejasnego i Towarzysze Niejasnego, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument Co się stało z polskim Billem Gatesem, który stał się punktem wyjścia książki Geniusz i świnie, opowiadającej o konstruktorze słynnego polskiego komputera K-202. W 2016 roku ukazało się wznowienie jego książki o procesie Adama Humera Bicia nie trzeba było ich uczyć oraz reportaż historyczny Cyrankiewicz. Wieczny premier, a w 2017 książka Bierut. Kiedy partia była bogiem. Książka o Cyrankiewiczu została nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Prowadzi blog www.piotrlipinski.pl.

Michał Matys (ur. 1966) – dziennikarz, autor filmów dokumentalnych, z wykształcenia archeolog. W latach 1991–2004 opisywał w „Gazecie Wyborczej” odradzanie się kapitalizmu w Polsce. Publikował również w pismach „Profit” (dzisiejszy „Forbes”), „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Polska” i „Puls Biznesu”. Autor cyklu filmów dokumentalnych o PRL-u dla TVP Zagadki tamtych lat oraz książek Towarzystwo. Biznesmeni i politycyŁódzka fabryka marzeń, Grube ryby i Absurdy PRL-u (razem z Piotrem Lipińskim). Jego teksty publikowane były również w zbiorach Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu oraz 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Grand Press oraz Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

WYDAWNICTWO CZARNE

Skip to content