Megazagrożenia | Książka tygodnia

 

Autor bestsellerowej książki Ekonomia kryzysu uważa, że zmierzamy ku największej katastrofie gospodarczej naszego życia, która nastąpi, jeśli nie stawimy czoła dziesięciu megazagrożeniom.

Światowej sławy ekonomista Nouriel Roubini był nazywany Doktorem Zagładą (ang. Dr Doom), dopóki nie spełniły się jego ostrzeżenia przed kryzysem na rynku nieruchomości w 2008 roku i wielkim kryzysem finansowym z lat 2007–2009. Ale wtedy było już za późno.

Dzisiaj wraca ze znacznie bardziej przerażającymi przewidywaniami, których naprawdę nie powinniśmy bagatelizować. Definiuje dziesięć nakładających się na siebie i wzajemnie ze sobą powiązanych zagrożeń, które są tak poważne, że postanowił nazwać je megazagrożeniami. Każde z nich potencjalnie wzmacnia pozostałe. Jeżeli je zignorujemy, sami będziemy sobie winni.

Najgorszy kryzys zadłużenia w historii, państwa nadmiernie zwiększające podaż pieniądza i potencjalnie wywołujące inflację, zamknięcie granic dla przepływu pracowników i wielu rodzajów dóbr, coraz bardziej intensywna rywalizacja dwóch supermocarstw – Stanów Zjednoczonych i Chin, pandemie i globalne zmiany klimatu uderzające w najludniejsze miasta świata, likwidowanie miejsc pracy na skutek wprowadzania sztucznej inteligencji – wisi nad nami nie jedno, nie dwa, ale dziesięć potencjalnych przyczyn katastrofy. Istnieje niewielka szansa, że uda nam się uniknąć tragedii, musimy jednak bezzwłocznie podjąć konkretne działania. Roubini nie tylko jasno zarysowuje globalne impasy, ale i pokazuje, co możemy jeszcze dziś zrobić, aby zapewnić sobie i naszym dzieciom bardziej pokojową i dostatnią przyszłość.

„Dr Doom nie zna litości i wieszczy wielką kumulację: kryzys energetyczny, szok popandemiczny, wojna na Ukrainie i globalne, geopolityczne niepokoje, a do tego dogrywka po kryzysie finansowym 2008 i wiele innych…. Megatrendy są jak film Hitchcocka. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Ale nie o emocje tu chodzi, a o ciekawą oryginalną perspektywę i przenikliwe diagnozy. Warto poznać megatrendy Nouriela Robniniego. Polecam.”

Radosław Pyffel, w przeszłości między innymi członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastruktralnych, autor książki Biznes w Chinach i współautor popularnego podcastu „Gra Imperiów”.

Nouriel Roubini

Megazagrożenia

 

Prześwity

Skip to content