Franz Kafka kinomanem? W rzeczy samej. Autor Procesu był namiętnym bywalcem praskich kin – to od opisu sceny filmowej zaczynają się jego Dzienniki. W filmach Kafka szukał przede wszystkim rozrywki. Być może dlatego przez kilka dekad badacze literatury lekceważyli wpływ, jaki na życie i twórczość pisarza wywierały wczesne dzieła dziesiątej muzy.
Kafka idzie do kina jest pierwszą książką omawiającą związki autora Procesu z kinematografią; książką ciekawą tym bardziej, że napisaną przez aktora i reżysera. Zischler operuje świetnym stylem, krok po kroku analizuje fascynacje praskiego twórcy kinem. Przywołuje oglądane przez Kafkę filmy, sceny, które przykuły jego uwagę, aktorów, którzy zapadli mu w pamięć. Gromadzi zdjęcia, programy kinowe, plakaty, artykuły i recenzje.
To opowieść nie tylko o Kafce, ale też o pionierskim okresie sztuki filmowej.
Hanns Zischler (1947) – niemiecki aktor, reżyser telewizyjny i teatralny, pisarz i wydawca. Studiował filozofię, etnologię, muzykologię oraz literaturę na uniwersytetach w Monachium i Berlinie. Wystąpił w blisko stu pięćdziesięciu filmach, programach telewizyjnych, sztukach teatralnych. Autor kilkunastu książek, największą sławę przyniosły mu eseje Kafka idzie do kina (1996).
Hanns Zischler
tłum. Małgorzata Łukasiewicz
Powyższy opis pochodzi od wydawcy