Historia czarownic – od procesów czarownic po wypowiedzi Donalda Trumpa. Fascynujący, erudycyjny esej poświęcony figurze czarownicy będącej zazwyczaj narzędziem wykluczenia kobiet, ale niekiedy też ich orężem w walce z patriarchatem. Analiza mechanizmów wykluczania kobiet (odważnych, starszych, bezdzietnych etc.), które nie chciały wpisać się w tradycyjne modele społeczne. Przykłady z historii, literatury, filmu, pop-kultury, polityki oraz życia codziennego w Europie i Stanach Zjednoczonych. Książka, która łączy pasjonującą analizę historyczno-antropologiczną z osobistą, niepozbawioną zaangażowania, refleksją.
Książka Mony Chollet irytuje i fascynuje zarazem. Irytuje, bo burzy schematy myślenia utrwalone stereotypami – dlaczego np. kobieta świadomie rezygnująca z macierzyństwa ma się czuć mniej wartościowa lub niespełniona? Fascynuje, bo proponuje schemat alternatywny, odwołujący się do figury czarownicy. Edwin Bendyk, „Polityka”
Mona Chollet – Francusko-szwajcarska dziennikarka i eseistka związana z pismem „Le Monde diplomatique”. Napisała kilka książek poświęconych feminizmowi i współczesnemu imaginarium, m.in. Beauté fatale. Les nouveaux visages d’une aliénation féminine oraz Chez soi. Une odysée de l’espace domestique. W Polsce w 2013 roku ukazała się Tyrania rzeczywistości w przekładzie Anastazji Dwulit.
Niezwyciężona siła kobiet
Mona Chollet
tłum. Sławomir Królak