Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo, a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba.
Ten mały naród z bogatą tradycją piśmiennictwa, kultury i sztuki żyje dzisiaj wspomnieniami czystek, wojny i prześladowań, nieustannie ożywia pamięć o karawanach śmierci i ludobójstwie. Trudne sąsiedztwo naznaczone konfliktami zbrojnymi, napięcia polityczne, emigracja zarobkowa to zaledwie kilka przeszkód, które spowalniają rozwój Armenii, stawiając ją wśród najbiedniejszych republik poradzieckich. Za to rozsiani po całym świecie Ormianie tworzą zwartą i solidarną ponadpaństwową wspólnotę, która pielęgnuje świadectwa zamierzchłej świetności ojczyzny i pieczołowicie zlicza znamienite postaci ormiańskiego pochodzenia.
Armenia. Karawany śmierci to owoc wieloletnich podróży dwojga wybitnych specjalistów od tematyki wschodniej.
________________
Andrzej Brzeziecki redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej” i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. Autor książek, między innymi: Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera (Kraków 2015), Łukaszenka. Niedoszły car Rosji (wraz z Małgorzatą Nocuń, Kraków 2014) i Lekcje historii PRL w rozmowach (Warszawa 2009). Laureat Nagrody im. Jerzego Turowicza, członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich.
Małgorzata Nocuń (ur. 1980) – redaktorka „Nowej Europy Wschodniej”, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, w latach 2004–2006 jego korespondentka na Ukrainie i Białorusi. Wraz z Andrzejem Brzezieckim opublikowała takie książki, jak Białoruś. Kartofle i dżinsy i Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi. W 2014 roku została wyróżniona w konkursie Amnesty International „Pióro Nadziei” za reportaż z Kaukazu Północnego.