Więzy krwi | Jean Hatzfeld

REPORTAŻ

Francuski reporter Jean Hatzfeld, autor trylogii o rwandyjskim ludobójstwie, kilkanaście lat po bratobójczej wojnie wraca do Rwandy, by oddać głos drugiemu pokoleniu traumy – dzieciom ocalałych Tutsi i uwięzionych Hutu.

Więzy krwi to poruszające świadectwa tych, którzy choć odziedziczyli bolesne wspomnienia, starają się pogodzić z losem. W miejscu, „gdzie mądrość ucierpiała z powodu braku starszych pokoleń”, a podświadoma chęć zemsty miesza się z dziecięcą naiwnością, Hatzfeld ukazuje, że wspólne przepracowanie przeszłości pomaga z nadzieją spoglądać w przyszłość tym, którzy nie mieli wpływu na traumatyczną historię.

Piąta książka Jeana Hatzfelda na temat ludobójstwa dokonanego w 1994 roku w Rwandzie, jego skutków, jego obecności w pamięci ocalałych, zabójców, dziś także w pamięci drugiego pokolenia. „Więzy krwi” to kontynuacja, a zarazem nowy etap w twórczości pisarza.
Macha Séry, „Le Monde des Livres”

Jean Hatzfeld (ur. 1949) — reporter, korespondent wojenny, pisarz. Opisywał upadek komunizmu w Europie Środkowej, w tym narodziny Solidarności w Polsce i aksamitną rewolucję w Czechosłowacji. W latach 80. pracował jako korespondent wojenny w Libanie, a w latach 90. relacjonował przebieg konfliktu  w Jugosławii, gdzie został poważnie ranny podczas ostrzału Sarajewa. Doświadczenia te zaowocowały dwiema książkami: L’air de la guerre (1994) oraz La guerre au bord du fleuve (1999). Pisał też o objętych kryzysem zbrojnym krajach Bliskiego Wschodu, Haiti, Kongu, Algierii i Burundi.

Wydawnictwo Czarne

Skip to content