Reprint teki redakcyjnej nr 9/1969 paryskiej „Kultury” powstał dzięki Pasjonatom z Instytutu Literackiego Kultura, Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS oraz Instytutu Książki. To rzadki już dzisiaj edytorski przykład badawczego, intelektualnego i artystycznego szacunku dla dzieła życia Redaktora Jerzego Giedroycia oraz Jego Współpracowników.
Komplet zawiera: tekę będącą reprintem wszystkich arkuszy tekstów redakcyjnych, reprint numeru 9/1969 miesięcznika, oraz tekturowe etui łączące całość.
Teki redakcyjne, cenna pozostałość dokumentująca dzieje „Kultury” i zasady pracy redakcyjnej, to jedna z osobliwości archiwum Instytutu Literackiego w Maison-Laffitte. Jerzy Giedroyc nadał redagowaniu wymiar sztuki, za sprawą, której „Kultura” pełniła wiele funkcji. Była wydawanym na emigracji czasopismem adresowanym między innymi do czytelnika w kraju, biorącym pod uwagę tamtejsze okoliczności, możliwości i oczekiwania. Stanowiła forum dokonań pozakrajowego i krajowego piśmiennictwa literackiego, ośrodek kształtowania myślenia politycznego oraz narzędzie inspiracji. Założenia, jakimi kierował się Redaktor, układając kolejne numery „Kultury”, nie są nieznane, ich rozpoznanie umożliwia korespondencja z autorami oraz treść tego, co publikował. Zarazem błędem byłoby sądzić, że polityka redakcyjna Giedroycia jest wolna od tajemnic. Każdy z numerów „Kultury”, ukazującej się od 1947 do śmierci Redaktora, zmarłego we wrześniu 2000 roku, był skomponowany według kryteriów znanych właściwie jedynie jemu. Rafał Habielski (fragment Teka, czyli powstawanie pisma)
Kultura. Teka redacyjna nr 9/1969
Wprowadzenie: Rafał Habielski i Iwona Hofman
Instytut Książki
Instytut Literacki Kultura
Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS
Kraków | Paryż | Lublin 2020