Ambasador Nowej Europy

Podczas konferencji „Europa z Widokiem na Przyszłość” ogłoszono laureatów nagrody Ambasador Nowej Europy dla najlepszej książki o tematyce europejskiej wydanej w 2017 roku. Kapituła przyznała tym razem przyznała nagrodę:

Ece Temelkuran za książkę „Turcja: obłęd i melancholia” w tłumaczeniu Łukasza Buchalskiego, a wydaną przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty.

 

Turcja to kraj kontrastów i sprzeczności. W ostatnim czasie uwaga świata ponownie skierowana jest na to państwo: rząd Erdoğana, choć pozornie demokratyczny, stopniowo zaczął przypominać dyktaturę, wtrącając do więzień swych oponentów i brutalnie tłumiąc wszelkie głosy sprzeciwu. I chociaż Turcja jest państwem świeckim, religijny konserwatyzm staje się istotną siłą. Pozostając w geopolitycznej przestrzeni między zsekularyzowanym Zachodem a muzułmańskim Wschodem, Turcja jest targana wieloma konfliktami, w tym choćby Arabską Wiosną, wojną w Syrii, rozkwitem ISIS.

Książka, w której dwudziestoletnie doświadczenie nagradzanej dziennikarki łączy się ze znakomitym literackim piórem – Turcja: obłęd i melancholia relacjonuje historię państwa, które trafiło do piekła, historię jednocześnie przygnębiającą i zabawną. W tej książce czytelnik odnajdzie to, czego nie zobaczy w wiadomościach, gazetach i politycznych analizach: turecką duszę.

 


WYRÓŻNIENIA OTRZYMAŁY:

 

1947. ŚWIAT ZACZYNA SIĘ TERAZ

autor: Elizabeth Åsbrink / tłumacz: Natalia Kołaczek

Wydawnictwo Poznańskie

 


 

DYSYDENCI. NIEULECZALNIE NIEPOSŁUSZNI

autor: Aleksander Podrabinek / tłumacz: Jerzy Szokalski

Wydawnictwo KARTA

 


 

KOALA

autor: Lukas Bärfuss / tłumacz: Arkadiusz Żychliński

Wydawnictwo Ossolineum

 


WOJNA, KTÓRA NAS ZMIENIŁA

autor: Paweł Pieniążek

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

 

Skip to content