W czasach szaleństwa | Książka tygodnia

Laureatka Nike Czytelników za biografię Jerzego Giedroycia w nowej książce kreśli portrety myślicieli XX wieku: Pawła Hertza, Dymitra Fiłosofowa, Jerzego Stempołowskiego i Helmutha von Moltke.

Magdalena Grochowska przedstawia portrety myślicieli. Pawła Hertza – pisarza, tłumacza i wydawcy, więźnia sowieckich łagrów i – wraz z Henrykiem Krzeczkowskim – guru młodego pokolenia narodowych konserwatystów. Publicysty Dymitra Fiłosofowa, uchodźcy z Rosji bolszewickiej osiadłego w międzywojennej Warszawie, mentora Józefa Czapskiego, krytycznego przyjaciela Polaków. Mistrza eseju Jerzego Stempowskiego – emigranta w Bernie, autora paryskiej „Kultury”, przenikliwego obserwatora cywilizacji. Arystokraty i prawnika Helmutha von Moltke, straconego w Berlinie za działalność w antynazistowskim Kręgu z Krzyżowej. Jego wizję demokratycznej, liberalnejEuropy niosła w swej powojennej działalności żona – i miłość Helmutha – Freya von Moltke.

Punktem stycznym tych biografii jest katastrofa – doświadczenie rozpadu świata i dźwigania go od nowa. Ramą -Europa w kleszczach totalitaryzmów. Losy bohaterów i ich sfery duchowe – rosyjskość, polskość, żydowskość, niemieckość, Wschód i Zachód – przenikają się. Kanwę opowieści stanowią srebrny wiek kultury rosyjskiej; idee kręgu filozoficznego Stefana Georgego oraz rewolucji konserwatywnej w Republice Weimarskiej; laicki humanizm; dzisiejszy neokonserwatyzm i chrześcijaństwo o różnych twarzach.

Pod piórem autorki postaci przekraczają swój czas historyczny. Ich samotny sprzeciw, ich poszukiwanie sacrum, intensywne przeżycie miłości, także homoseksualnej, zbliżają ich do problemów współczesności. Ich wybory moralne i polityczne w zderzeniu z tu i teraz zyskują wymiar uniwersalny.

Książka jest dostępna m.in. na Kulturalnysklep.pl 

Magdalena Grochowska jest wybitną dziennikarką i pisarką. Jej nowa książka to zbiorowy portret Europejczyków – opowieść o ludziach, którzy w XX wieku przeciwstawili się niszczycielskim ideologiom. Grochowska napisała książkę w przekonaniu, iż historia się co prawda nie powtarza, ale udziela nam lekcji. Dziś zagrożeniem dla Europy są znów nacjonalizm, ksenofobia i rasizm. Nowa książka Grochowskiej ostrzega nas przed skrajnymi ideologiami. Jej bohaterowie uczą nas, jak bronić dziś wolności, humanizmu i pokoju.
Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

Wydawnictwo Agora

Skip to content