PORZĄDEK ŚWIATOWY – Henry Kissinger

Nigdy nie było żadnego prawdziwie globalnego „porządku światowego” – twierdzi Henry Kissinger.

Jeden z czołowych współczesnych polityków, dyplomata, doradca prezydentów od lat analizuje wyzwania, przed którymi staje świat w XXI wieku. Odmienne perspektywy historyczne, trwające konflikty, błyskawicznie rozwijana i coraz szerzej dostępna technologia, a przede wszystkim narastające ekstremizmy ideologiczne coraz bardziej dzielą świat. Dlatego wspólnego porządku nie było i być nie mogło. Każdy region, cywilizacja czy imperium tworzyły i wcielały w życie własne koncepcje, gdzie indziej umiejscawiały centrum świata i swoich barbarzyńców. Czym innym był ład dla Chińczyków, a czym innym dla Europejczyków. Na innych fundamentach oparty jest ustrój Stanów Zjednoczonych, a na innych państw, w których główną ideologią jest islam.

Kissinger z właściwą sobie przenikliwością analizuje bieżącą sytuację polityczną przez pryzmat historii oraz wydarzeń, w których uczestniczył i które współtworzył.

Jeżeli uważasz, że współczesne Stany Zjednoczone nie mają problemów, nie sięgaj po tę książkę. Jeżeli jednak dostrzegasz rozpad niegdysiejszego porządku, najnowsze dzieło Kissingera jest właśnie dla ciebie. John Micklethwait, „The New York Times Book Review”

__________________
Henry Kissinger (ur. w 1923 w Niemczech) – amerykański polityk, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1938 roku, pięć lat później otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Służył w armii w latach 1943–1946. W 1950 ukończył z wyróżnieniem Harvard, do 1969 roku był tam wykładowcą i dyrektorem Harvard International Seminar. 22 września 1973 roku został zaprzysiężony jako pięćdziesiąty szósty sekretarz stanu USA. Na stanowisku pozostał do 1977 roku. Był także doradcą prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz przewodniczącym prezydenckiej komisji do spraw zbadania przyczyn zamachów z 11 września 2001. Jest autorem wielu książek i artykułów dotyczących polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, stosunków międzynarodowych i historii dyplomacji. W 1977 roku otrzymał Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie nadawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wydawnictwo Czarne

Skip to content