Gorzki świat | Książka tygodnia

Josef Škvorecký należał do wybitnego pokolenia powojennych pisarzy takich jak Václav Havel, Bohumil Hrabal czy Milan Kundera, którzy zdefiniowali współczesną czeską literaturę. Jego najgłośniejsza i wielokrotnie nagradzana powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz została uznana za arcydzieło, które inspirowało kolejne pokolenia autorów.

Niniejszy wybór zawiera wiele tekstów nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi. Pisane w latach pięćdziesiątych opowiadania o tematyce żydowskiej, znakomity cykl o upiornych czasach stalinizmu, opowieści o jazzie, który dla bohaterów jest namiastką wolności. Choć akcja niemal wszystkich tekstów z tego tomu rozgrywa się w czasach totalitarnych, poczucie humoru Škvoreckiego i autentyczny dystans do rzeczywistości ratują przed ostatecznym poczuciem klęski i rozpaczy.

Josef Škvorecký (1924–2012) – czeski pisarz i tłumacz. Autor cenionych esejów, reportaży i powieści m.in. „Tchórze”, „Batalion czołgów”, „Dwa morderstwa w moim dwoistym życiu”, „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”. Przekładał na czeski m.in. Ernesta Hemingwaya, Henry’ego Jamesa i Williama Faulknera. W 1969 roku wyemigrował do Kanady, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Toronto i wraz z żoną założył wydawnictwo Sixty-Eight Publishers, które publikowało zakazaną w okresie zimnej wojny literaturę czeską i słowacką. Laureat wielu nagród i odznaczeń, m.in. Orderu Kanady, czeskiego Orderu Białego Lwa, francuskiego Orderu Sztuki i Literatury oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy
Czarne

Skip to content