The Republic of Dreams – podróż po światach Brunona Schulza

Data/Czas
- 25/07/2021 - 29/08/2021
Całodniowe

Lokalizacja
Dom Spotkań z Historią


Instytut Adama Mickiewicza: The Republic of Dreams to projekt eksplorujący twórczość Brunona Schulza, nasyconą symbolami i metaforycznymi obrazami z pogranicza jawy i snu. Pomysłodawca i twórca projektu, Mika Johnson, wraz z artystami z Polski, USA, Czech i Ukrainy, zabiera odbiorców w podróż po uniwersum Schulza za pośrednictwem immersyjnej instalacji.

Schulz stworzył odporną na upływ czasu przestrzeń, która po dziś dzień kształtuje i angażuje odbiorców. Autorzy projektu nazywają ją Republiką Marzeń. I to właśnie do niej zapraszają szeroką publiczność, również osoby niezaznajomione do tej pory z twórczością autora.

Elementami składającymi się na ich immersyjną instalację są projekcje multimedialne, muzyka ambientowa, prace video i dźwiękowe. Te ostatnie zachęcają odbiorców do zanurzenia się w świat wyobraźni i snów.
Prezentacji w Domu Spotkań z Historią towarzyszyć będzie nowa odsłona strony internetowej projektu. Znalazły się na niej kompozycje reżyserów dźwięku – Eli’ego Stine’a i Jacksona Bierfeldt’a, muzyka Wacława Zimpela i AWALI, wideo autorstwa Jakuba Krejči’ego oraz fragmenty opowiadań B. Schulza czytane przez aktorki Olgę Mikulska i Julie Gibson Josephson. Całość dopełniają ilustracje Marty Lissowskiej.

Projekt Republic of Dreams jest realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w partnerstwie z Goethe-Institut w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Koncepcja / Reżyseria: Mika Johnson

Tłumaczenie tekstów Brunona Schulza na angielski: Celina Wieniewska

Instytut Adama Mickiewicza

Skip to content