Spotkanie z Jackiem Hajdukiem

Spotkanie z Jackiem Hajdukiem

Wczytuję mapę...

Data/Czas
- 14/12/2017
17:30

Lokalizacja
Filia Gdańska WiMBP


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaprasza na promocję książki  Jacka Hajduka „W rejony mroku”

Spotkanie poprowadzi Wojciech Duda, redaktor naczelny Przeglądu Politycznego.

„W rejony mroku” to szkic do intelektualnego portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego pisarza, eseisty, współtwórcy paryskiej „Kultury”. Jacek Hajduk odczytuje arcydzielny „Dziennik pisany nocą”, komentuje go, osadza w kontekście nie tylko polsko–włoskim, ale także europejskim i subtelnie zachęca do wyprawy w ciemne strony naszej cywilizacji. Żywa, barwna i inteligentna opowieść o pisarzu bez którego nie ma współczesnej literatury polskiej.

Jacek Hajduk (ur. 1982 w Krynicy-Zdroju) – filolog klasyczny i polski. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor monografii naukowych „Parnicki, Malewska i długie trwanie” (2014) i „Petroniusza sztuka narracji” (2015), książek eseistycznych „Kawafis. Świat poetycki” (2013), „Fantazje mimowolnego podróżnika” (2016) i „W rejony mroku” (2017) oraz powieści historycznej „Pliniusz Młodszy” (2012). Przełożył z języka nowogreckiego kanon poezji Kawafisa (2014).

Stały współpracownik „Przeglądu Politycznego”, na łamach którego publikuje eseje i dzienniki podróży. Szkice, opowiadania, recenzje i przekłady literackie ogłaszał także w „Zeszytach Literackich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Akcencie”, „Wyspie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Toposie”, „Ruchu Literackim” i in. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (2015, 2017). Członek Polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.