Claudio Magris

Claudio Magris

Wczytuję mapę...

Data/Czas
- 07/12/2017
18:00

Lokalizacja
Europejskie Centrum Solidarności


ECS

Spotkanie autorskie z Claudio Magrisem, włoskim pisarzem i eseistą, laureatem nagrody AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2016 za antologię tekstów pt. „O demokracji, pamięci i Europie Środkowej” oraz tłumaczką książki prof. Joanną Ugniewską (tłumaczka książek m.in. Umberto Eco).
UWAGA! Spotkanie w języku włoskim z tłumaczeniem na język polski.

Teksty zebrane w książce O demokracji, pamięci i Europie Środkowej, w większości niepublikowane wcześniej po polsku, obejmują półwiecze eseistyki Claudia Magrisa.

Znajdziemy w nich najważniejsze dla włoskiego pisarza zagadnienia – pytania o zasadę tworzenia i funkcjonowania prawa, o znaczenie laickości, rozważania o bolesnych zadaniach pamięci, o tożsamości i pograniczu. Oczywiście nie mogło również zabraknąć habsburskiego mitu. Świat opisywany i obserwowany przez autora to świat w kryzysie – jednostki, podmiotu, państwa. Eseje czytane dzisiaj stają się zatem głosem w dyskusji o współczesności – wyważonym, otwartym na dialog, pozbawionym nostalgii – a także próbą poszukiwania wspólnych wartości, wyrastającą z tęsknoty, ale pozbawioną złudnej nadziei. Z charakterystyczną elegancką erudycją Magris sięga do postaci i wielkich dzieł filozofii i literatury. W obliczu rozpadu świata, w którym panował ład i porządek, pisarz zdaje się przekonywać, że wyobraźnia i literatura mają niekiedy największą moc.

Międzynarodowe Centrum Kultury

 

WSTĘP WOLNY