„Śmierć prezydenta” | premiera książki Katarzyny Żelazek

Data/Czas
- 13/01/2020
17:00

Lokalizacja
Europejskie Centrum Solidarności


– Wierzy pan, że przyjdzie opamiętanie, że ta tragedia coś w nas i politykach zmieni? – już 15 stycznia, dzień po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, dr. Wiesława Baryłę, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, na łamach trójmiejskiej „Gazety Wyborczej” dopytywała Ewa Karendys. – Niestety, nie. Nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu… – usłyszała w odpowiedzi.

Dziewięć miesięcy po tragedii autorka książki, Katarzyna Żelazek, wróciła do ludzi, którzy w styczniu deklarowali przemianę, dzielili się w mediach społecznościowych swoimi postanowieniami, zwierzali się znajomym z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie nie jest już takie samo jak wcześniej.
Powstało 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.
Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów, przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci. Dzięki temu powstał obraz nas w tej indywidualnej i zbiorowej żałobie.
Czy zmienił nas tamten styczeń?
Zapraszamy do lektury.

cena: 39 złotych; w książkę będzie można zaopatrzyć się podczas promocji, płatność tylko gotówką; w sprzedaży od 14 stycznia w Museum Store w ECS, płatność gotówką i kartą

 

ŚMIERĆ PREZYDENTA. CZY ZMIENIŁ NAS TAMTEN STYCZEŃ?

TEKST
Katarzyna Żelazek

PORTRETY BOHATERÓW OPOWIEŚCI
Renata Dąbrowska
Alina Żemojdzin / portret Renaty Dąbrowskiej

FOTOGRAFIE REPORTERSKIE
Anna Bobrowska / KFP, Renata Dąbrowska, Daniel Frymark / TESTIGO, Maciej Kosycarz / KFP, Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl, Karolina Misztal-Świderska, Maciej Moskwa / TESTIGO, Krzysztof Mystkowski / KFP, Dominik Paszliński / www.gdansk.pl, Piotr Połoczański, Anna Rezulak / KFP, Wojciech Stróżyk / REPORTER, Rafał Wojczal

PROJEKT GRAFICZNY I SKŁAD
Mirosław Miłogrodzki

KOREKTA
Mirosław Wójcik

WYDAWCA
Europejskie Centrum Solidarności

MECENASI
Miasto Gdańsk
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

 

Europejskie Centrum Solidarności