RZECZPOSPOLITA/EUROPA/SOLIDARNOŚĆ

Data/Czas
- 27/08/2021 - 01/09/2021
Całodniowe

Lokalizacja
Europejskie Centrum Solidarności


PRZYSZŁOŚĆ

W sierpniu i wrześniu splata się w Gdańsku wiele wielkich historii i pojedynczych ludzkich doświadczeń, ważnych dla nas, współczesnych gdańszczanek i gdańszczan, ale i szerzej – dla Polek i Polaków, Europejczyków, obywateli świata. Zebraliśmy je wszystkie pod wspólnych hasłem – ŚWIĘTO WOLNOŚCI, chcąc, aby co roku na nowy i inny sposób rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego dziś i jutro.

Sierpień to przede wszystkim wspomnienie wybuchu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, który dał początek rewolucji Solidarności. Nad wrześniem ciąży pamięć o strzałach na polską składnicę Westerplatte z pokładu niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, które zapoczątkowały wybuch najstraszniejszej z wojen.

W tym roku nie sposób również zapomnieć o 30 rocznicy upadku Związku Radzieckiego, którego brzemienne skutki do dziś odczuwają obywatele Ukrainy i Białorusi, oraz 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który próbował na nowo ułożyć tę ledwo wywalczoną w Stoczni Gdańskiej minidemokrację.
Trudno uciec od bieżącego kontekstu.

– Pandemia zmienia nas i świat. Konfrontacja z koronawirusem jest walką o życie, ale też testem dla systemów politycznych i gospodarczych. Pandemia to czas globalnego stanu wyjątkowego, który niesie zarówno zagrożenia, jak i szansę na odnowę – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS (→ przeczytaj tekst programowy).

I tak mówić będziemy o wszystkich tych ważnych doświadczeniach na różne sposoby. Zachęcamy do odwiedzin na wystawie stałej ECS, gdzie wspomnieniami będą się dzielić uczestnicy i świadkowie wydarzeń. Zapraszamy na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, podczas którego głos w sprawie zabiorą artyści. I dopingujemy do posłuchania ekspertów i naukowców. PRZYSZŁOŚĆ – ta interesuje nas najbardziej.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Skip to content