Rozmawiajmy! | BEZRADNOŚĆ FILOZOFA | SODOMA I GOMORA

Data/Czas
- 15/11/2021
19:00


Gdański Teatr Szekspirowski:  Czy rozkład polskiego Kościoła sprawi, że będziemy żyć w społeczeństwie duchowo martwym? A może jest to szansa, żeby polskie społeczeństwo wreszcie się wewnętrzne przebudziło? Tym razem w cyklu „Bezradność filozofa” zmierzymy się z problemem polskiego katolicyzmu. Spotkanie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz online.

Rozmawiają: Piotr Augustyniak i Stanisław Obirek oraz Wy – uczestnicy

BILETY: www.bilety.TeatrSzekspirowski.pl.

Istnieje możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. (rezerwacje należy wykupić najpóźniej na pół godziny przed wydarzeniem).

Kasa Teatru (ul. W. Bogusławskiego 1) czynna jest w godz. 14.00 – 19.00.

Porozmawiamy nie tylko o patologiach, które toczą polską religijność. O nieuzasadnionym i szkodliwym zawłaszczeniu życia wewnętrznego Polaków przez kościelny monopol.
Postawimy też pytanie o duchowość naszych marzeń: taką, która otwiera na sacrum i tajemnicę życia, rodzi wolność i nieskłamaną wrażliwość. Czy jego głęboki kryzys wynika z samej natury chrześcijaństwa, religii ksenofobicznej i przewrotnej? A może powodem jest to, że polski katolicyzm coraz mniej ma wspólnego z autentycznym chrześcijaństwem?
Szekspirowską inspiracją do rozmowy będzie dla nas dramat „Otello” Williama Szekspira.

STANISŁAW OBIREK – antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.
PIOTR AUGUSTYNIAK – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Cykl „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Gdański Teatr Szekspirowski

Skip to content