Przyszłość polskiej samorządności

Data/Czas
- 02/06/2019
15:00 - 18:00


Zapraszamy na debatę „Przyszłość polskiej samorządności” organizowaną przez forumIdei w Gdańsku w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności.

Samorządność jest jednym z największych sukcesów 30 lat polskiej demokracji. Podczas kolejnych wyborów samorządowych odnotowuje się najwyższą frekwencję, a wybierane w nich władze cieszą się niezmiennie wysokim, ponad 60-procentowym zaufaniem.
Samorządy realizują nowoczesne projekty i coraz częściej biorą na siebie kluczową rolę w rozwoju społecznym i mediowaniu sporów. Władza centralna – z różnych, często oportunistycznych powodów – coraz więcej zadań deleguje na lokalnych włodarzy. Z tych i innych względów to właśnie w samorządach pokłada się nadzieję na rozwiązanie problemów trapiących Polskę – od deficytów systemu partyjnego, przez polaryzację społeczną, po nierówny podział owoców wzrostu gospodarczego.

Tematem debaty będą trzy koncepcje rozwoju i pogłębienia polskiej samorządności – wizja „Zdecentralizowanej Rzeczpospolitej” rozwijana przez Stowarzyszenie Inkubator Umowy Społecznej, postulat deglomeracji wysuwany przez Klub Jagielloński oraz projekt „Polski samorządów” dr hab. Dawida Sześciło i jego współpracowników.

W debacie udział wezmą:
dr hab. Dawid Sześciło (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
dr hab. Anna Wojciuk (Stowarzyszenie Inkubator Umowy Społecznej, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego)

Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, dziennikarz, publicysta, kierownik Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, członek Zarządu Fundacji Batorego.

Prosimy o potwierdzenie obecności przez formularz rejestracyjny.

Fundacja Batorego