Premiera książki „Przedwiośnie czy potop 2”

Data/Czas
- 16/01/2020
18:30 - 20:00

Lokalizacja
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski


Zapraszamy na dyskusję o najnowszej książce profesora Andrzeja Mencwela. W rozmowie udział wezmą także: dr Katarzyna Kasia, dr. hab. Marcin Napiórkowski. Prowadzenie; Patryk Walaszkowski z Krytyki Politycznej. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Polskiej, w sali numer 5.

Opis książki:

Zarówno Henryk Sienkiewicz, jak i Stefan Żeromski w esejach Andrzeja Mencwela, to twórcy uprawiający rozmyślnie dwie odmienne tradycje historyczne. Horyzont idei XX wieku autor rozpina pomiędzy „krzepieniem serc” a „rozdrapywaniem ran”. Mencwel krytycznie analizuje ideowe, kulturalne i społeczne węzły polskiej nowoczesności. Nie poprzestaje na polemikach literackich i historycznych, lecz podejmuje i rozwija konstrukcje postaw polskich – od początków XX wieku do naszych dni.

Biorąc za bohaterów swoich rozważań takich autorów jak Edward Abramowski, Maria Dąbrowska, Stanisław Brzozowski, Jerzy Giedroyc, Jan Strzelecki, ale i Tadeusz Kantor czy Olga Tokarczuk, autor uprawia krytycznie społeczną samowiedzę. Gdy „tożsamość polska” stała się pretekstem propagandowych idealizacji w ramach tak zwanej polityki historycznej, książka Andrzeja Mencwela jest refleksyjną debatą o współczesnych mitach, tradycjach i ideach.

 

Krytyka Polityczna