Polska, Węgry, Rosja. Wspólny mianownik?

Polska, Węgry, Rosja. Wspólny mianownik?

Data/Czas
- 07/11/2017
17:00 - 18:30

Lokalizacja
Warszawa - Fundacja im. Stefana Batorego


Od niemal dwóch dekad obserwujemy w Rosji ewolucję w kierunku twardego autorytaryzmu. Na Węgrzech od 2010 widoczne jest zaś odchodzenie od liberalnej demokracji, od dwóch lat coraz silniej kwestionowanej także w Polsce. W naszym dyskursie publicznym, pojawiają się głosy, że niebawem sytuacja nad Wisłą może w pewnych aspektach zacząć przypominać to, co działo się przed kilkoma laty w Rosji. Tymczasem rządzący w Warszawie nie ukrywają podziwu wobec działań rządu w Budapeszcie.

Jednak czy zmiany w Polsce, na Węgrzech i w Rosji naprawdę mają wspólny mianownik? Jeśli tak, to jaki? Co to oznacza dla naszych państw i społeczeństw?

Na te i inne pytania  poszukamy odpowiedzi podczas debaty „Polska, Węgry, Rosja. Wspólny mianownik?”.

Spotkanie odbędzie się w językach polskim, rosyjskim i angielskim (tłumaczenie symultaniczne).

Maciej Gdula (ur. 1977) – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Badał i popularyzował m.in. teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. Z Przemysławem Sadurą przeprowadził studia nad systemem klasowym, pokazując, jak zastosować można w Polsce teorię klas Pierre’a Bourdieu.

Bálint Magyar (ur. 1952) – węgierski polityk, minister edukacji Węgier w latach 1996-1998 i 2002-2006. Jeden z założycieli liberalnej partii politycznej Związek Wolnych Demokratów (SzDSz). Autor głośnej książki „Post Communist Mafia State: The Case of Hungary” o oligarchizacji państwa pod rządami Orbána.

Tatiana Worożejkina (ur. 1953) – politolożka, ekspertka w problematyce państwa i społeczeństwa w Ameryce Łacińskiej i Rosji. Obecnie uczy w Moskiewskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Ekonomicznych, rosyjsko-brytyjskiego uniwersytetu podyplomowego, na Wydziale Nauk Politycznych.

Debatę poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Programu Otwarta Europa.

FUNDACJA BATOREGO