Pokolenie ’89. Premiera książki i spotkanie autorskie

Pokolenie ’89. Premiera książki i spotkanie autorskie

Mapa niedostępna

Data/Czas
- 17/06/2019 - 18/06/2019
00:00


17 czerwca w Krakowie Spółdzielnia Ogniwo i Wydawnictwo Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie z Jakubem Sawulskim, wokół jego pierwszej książki „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji”. Dyskusję poprowadzi spółdzielczyni Weronika Śmigielska. Natomiast 18 czerwca odbędzie się warszawska premiera książki. Rozmowę o z Autorem poprowadzi przedstawicielka tego pokolenia – dziennikarka Justyna Suchecka.

Pokolenie ’89 to osoby urodzone w czasie, gdy w Polsce dokonywała się transformacja ustrojowa. To pierwsze pokolenie, które nie pamięta czasów PRL-u, i które całe dorosłe życie spędziło, gdy Polska była już w Unii Europejskiej. Książka przedstawia perspektywę tego pokolenia na polską transformację. Perspektywę wyjątkową. Autor pokazuje, dlaczego mimo szybkiego wzrostu, polska gospodarka wciąż nie jest w stanie zaspokoić aspiracji ludzi młodych.

„Między rokiem 1986 a 1995, w czasie, gdy w Polsce dokonywała się transformacja ustrojowa, rodzili się ludzie. To my – pierwsze pokolenie, które nie zna czasów PRL-u. Słabo pamiętamy też przemiany gospodarcze z lat 90. A członkostwo Polski w Unii Europejskiej, otwarte granice i dostęp do Internetu to dla nas coś oczywistego.

Mamy kilka lat doświadczeń na rynku pracy, próbę wynajęcia lub kupna mieszkania i pierwsze zapłacone składki na emeryturę. Niektórzy z nas właśnie zakładają rodziny. I wiemy już, jakie są owoce polskiej transformacji, choć ani nie przeżyliśmy świadomie jej przebiegu, ani nie za bardzo interesuje nas to, co było wcześniej. Ale to, co zastaliśmy, wchodząc w dorosłe życie, odbiega często od tego, czego oczekiwaliśmy.”

Spotkanie w Warszawie: Marzyciele i Rzemieślnicy Bracka 25, III piętro, 00-028 Warszawa
Spotkanie w Krakowie: Spółdzielnia Ogniwo, Paulińska 28, I piętro, 31-065 Kraków

Jakub Sawulski (rocznik ’89) – doktor nauk ekonomicznych. Wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekspert w Biurze Analiz Sejmowych. Wcześniej związany m.in. z Uniwersytetem Ekonomiczny w Poznaniu, Instytutem Badań Strukturalnych oraz Deloitte Polska. Kierował dwoma ogólnopolskimi projektami naukowo-edukacyjnymi: „Jak są wydawane moje podatki” oraz „Młodzi o systemie emerytalnym”. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na Facebooku.