Obywatele RP. Swoi i obcy | Gdańskie Debaty Obywatelskie

Obywatele RP. Swoi i obcy | Gdańskie Debaty Obywatelskie

Wczytuję mapę...

Data/Czas
- 12/06/2018
18:00 - 20:30

Lokalizacja
Ratusz Główny Miasta (Wielka Sala Wety)


Obywatele RP. Swoi i obcy – kolejna Gdańska Debata Obywatelska

12 czerwca 2018 r. o godz. 18:00 w Ratuszu Głównego Miasta rozpocznie się ósme spotkanie z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. Debata „Obywatele RP. Swoi i obcy” będzie poświęcona wzajemnym relacjom między Polakami i zamieszkującymi terytorium naszego państwa mniejszościami narodowymi w okresie II RP, jak i pod 1989 roku.

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski oraz kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918-2018, czyli przygotowań do 100. rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę suwerenności. Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone są przez redaktora Jerzego Sosnowskiego.

Swoi – obcy. Rzeczypospolite i jej społeczeństwa

Gościem kolejnej debaty będzie Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, a także współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, który za swoją wieloletnią działalność został wielokrotnie odznaczony w kraju i za granicą, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, litewskim Orderem Wielkiego Księcia Giedymina.

– U progu II RP pogłębiły się gwałtownie konflikty narodowościowe na terytorium odradzającej się państwowości polskiej. Narastające poczucie identyfikacji narodowej Ukraińców, Litwinów, czy Białorusinów rozbiło ukształtowane od wieków wspólnoty. Poza tym przybierał na sile antagonizm polsko-żydowski. Słowem – dla wielu obywateli nie była łatwa akceptacja narodowego charakteru państwa polskiego. Takie państwo nie tyle łączyło wszystkich obywateli w ramach narodu politycznego, ile ich dzieliło. Wszystko to położyło się głębokim cieniem na polityce narodowościowej II RP i do dzisiaj pozostaje trudnym dziedzictwem, które z racji konsekwencji politycznych i historycznych wymaga od nas dogłębnego przemyślenia – pisze Krzysztof Czyżewski.

Po drugiej wojnie światowej wyłoniła się Polska zupełnie inna od II RP, mimo to jej problemy nie przestały być aktualne.

Polska Ludowa została pozbawiona niemal zupełnie mniejszości narodowych. Wynikało to z wymordowania przez Niemców społeczności żydowskiej, przesunięciu granic ze wschodu na zachód, wreszcie – z masowych przesiedleń ludności. Prawdziwa rozmowa na temat schedy po polityce narodowościowej II RP, jak i wymienionych konsekwencji wojny mogła na dobre zacząć się dopiero w wolnej Polsce po 1989 roku. Jak potoczyła się ta rozmowa? Czy sprostaliśmy stojącym przed nami wyzwaniom – politycznym, społecznym, historycznym. O tych porozmawiamy 12 czerwca. – zapowiada Wojciech Duda.

Wykład Krzysztofa Czyżewskiego odbędzie się 12 czerwca 2018 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska o godz. 18:00. Spotkanie potrwa około 2,5 godziny. Wstęp jest bezpłatny. Następne spotkanie odbędzie się 11 września 2018 r.