Naród i rewolucja

Naród i rewolucja

Wczytuję mapę...

Data/Czas
- 13/03/2018
18:00

Lokalizacja
Ratusz Główny Miasta (Wielka Sala Wety)


Debata z prof. Andrzejem Lederem

Gościem piątej debaty w ramach „Gdańskich Debat Obywatelskich” będzie prof. Andrzej Leder. Spotkanie pod tytułem „Naród i rewolucja” odbędzie się 13 marca o godz. 18.00 (wtorek) w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, ul. Długa 46/47.

Gdańskie Debaty Obywatelskie – „Polska, Polska! Ale jaka?”

Gdańskie Debaty Obywatelskie składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski to kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918-2018, czyli przygotowań do 100. rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę suwerenności.

Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego będą się odbywać na początku każdego miesiąca aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta. Mają one charakter otwarty i są dedykowane gdańszczanom, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o Polskę, wyzwania przed nią stojące, a także o naszą zbiorową tożsamość.

Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale także jako gdańska wspólnota. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w trudnych czasach. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich – zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Cykl Debat zainicjował Adam Michnik wystąpieniem podsumowującym stulecie niepodległej Polski. Węzłowe problemy Rzeczpospolitych zarysował 4 grudnia 2017 r. Prof. Andrzej Friszke, który opisał ich dzieje na trzech płaszczyznach: ustrojowej, miejsca Polski w Europie, a także społecznej. Ten pierwszy wątek rozwinął 9 stycznia 2018 r. Prof. Aleksander Hall. Podczas ostatniej debaty Profesor Aleksander Smolar omówił wyzwania polityki zagranicznej, przed którymi stawał nasz kraj w minionych stu latach.

WSTĘP BEZPŁATNY