Mity polityczne – wczoraj i dziś

Mity polityczne – wczoraj i dziś

Wczytuję mapę...

Data/Czas
- 10/04/2018
18:00

Lokalizacja
Ratusz Główny Miasta (Wielka Sala Wety)


Prof. Napiórkowski gościem Gdańskiej Debaty Obywatelskiej

Marcin Napiórkowski to autor trzech niezwykle interesujących publikacji „Mitologia współczesna” (2013), „Władza wyobraźni” (2014) oraz „Powstanie umarłych” (2014) i jednocześnie jeden z najmłodszych naukowców-humanistów z tytułem doktora habilitowanego. Ten wybitny antropolog i semiotyk kultury, którego badania skupiają się na mitologii współczesnej i pamięci kulturowej, dekonstruuje mity tworzone w przeszłości, jak i w naszych czasach – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Podczas najbliższego spotkania Marcin Napiórkowski omówi mity polityczne II i III RP.

Uniwersum symboliczne naszej Niepodległej składa się z wielu mitów, mamy bowiem różne tożsamości i różne pamięci. Wiele z nich budzi kontrowersje. W ramach tego uniwersum spotykamy polityczne mity początku odrodzonej państwowości – 11 listopada (początek II RP) zadekretowano w 1937 roku, a 4 czerwca (początek III RP) po raz pierwszy obchodzono z prawdziwym rozmachem w 2009 roku. Zarówno przed wojną, jak i obecnie spotykamy podobne tendencje do heroizacji czynu zbrojnego: powstańców styczniowych i powstańców warszawskich. Wtedy wykreowano mit Józefa Piłsudskiego, dziś zaś trwają spory wokół Lecha Wałęsy. Czymś zupełnie odrębnym jest natomiast mit smoleński, który wymyka się wszelkim porównaniom i nie ma swojego odpowiednika w okresie II RP. O tym wszystkim będziemy rozmawiać 10 kwietnia 2018 r. – mówi Wojciech Duda.

Mity polityczne Niepodległych

Gdańskie Debaty Obywatelskie składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski to kluczowy element gdańskiej Niepodległej 1918–2018, czyli przygotowań do setnej rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę suwerenności.

Cykl otwartych spotkań zainicjował Adam Michnik wystąpieniem podsumowującym stulecie niepodległej Polski. Węzłowe problemy II i III Rzeczpospolitej zarysował Andrzej Friszke. Podczas kolejnych trzech debat rozwinęli je Aleksander Hall, Aleksander Smolar oraz Andrzej Leder. Teraz problematykę mitów politycznych omówi Marcin Napiórkowski.

Poszukiwania tożsamości

Spotkania z historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego będą się odbywały aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta. Są one przeznaczone dla gdańszczanek oraz gdańszczan, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o Polskę, wyzwania przed nią stojące, a także o naszą zbiorową tożsamość.

– Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale także jako gdańska wspólnota. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w trudnych czasach. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich – zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wykład dr. hab. Marcina Napiórkowskiego „Mity polityczne – wczoraj i dziś” rozpocznie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska o godz. 18:00, 10 kwietnia 2018. Wystąpienie prelegenta oraz debata moderowana przez Jerzego Sosnowskiego potrwają około 2,5 godziny. Wstęp wolny.

www.gdansk.pl