Literacka scena Rozstajów na Folkowisku

Data/Czas
- 08/07/2021 - 11/07/2021
18:00 - 20:00

Lokalizacja
Chutor Gorajec


Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego: Zapraszamy na Scenę Literacką przy Festiwalu Folkowisko odbywającym się w Gorajcu w dn. 8-11 lipca 2021. Będzie to autonomiczny festiwal w festiwalu – literackie święto Europy Środkowej. Po raz pierwszy na Folkowisku, które zawsze interesowało się literaturą i często gościło autorów – ale pierwszy raz robi to na taką skalę.

Odwiedzą nas między innymi:

Andrzej Stasiuk z nową powieścią „Przewóz”
Wiktoria Bieliaszyn – dziennikarka, opowie o wydarzeniach na Białorusi z sierpnia 2020,
Andrej Adamowicz – autor białoruskiego thrillera psychodelicznego „Pieśń o Cimurze”, którego akcja rozgrywa się w Warszawie.
Siarhej Pryłucki „Pistonczyk”/ Kim Chon Hu z „Patriotyzmem dla opornych” przetłumaczonym przezeń (ponoć) zbiorem wierszy z języka północnokoreańskiego (czy też nie?)
Walery Butewicz z Dziennikami Pandemicznymi, autor polsko-ukraiński,
Maja Wolny – autorka powieści, reportaży z wypraw na Wschód
Zbigniew Dmitroca – twórca z Zamojszczyzny, autor „Ostatniej okazji” i tłumacz wielkich rosyjskich poetów
Patrycja Maczyńska – pisarka roztoczańska,
Anna Wanik i Katarzyna Dudzic, które opowiedzą jak Czech i Słowak patrzy na Wschód  i jeszcze kilka wspaniałych osób!

Dlaczego „Rozstaje”? Tak tłumaczyliśmy to w manifeście naszego portalu: Rozstajne drogi są uniwersalnym i wieloznacznym obrazem literackim. Rozdroże to punkt zwrotny i kulminacyjny oraz przestrzeń paradoksalna – należąca do wszystkich i do nikogo. Staraliśmy się interpretować ją optymistycznie: jako miejsce, w którym drogi (losy, tożsamości, historie, wspomnienia, ideały) spotykają się i przeplatają ze sobą. Wybór dokonywany na rozstajnych drogach, choć nie zawsze właściwy, nie musi być nieodwracalny.

O czym będziemy chcieli porozmawiać:
O przekładzie, bo to sztuka niezwykle ważna u nas – na pograniczu.
O przenikaniu się sztuk, bo nasza scena będzie dziełem, znajdując się na terenie wystawy artystycznej.
O Białorusi, bo jej literatura zasługuje na odkrycie w tych trudnych czasach, a białoruskie dążenie do wolności leży nam na sercu.
O Roztoczu, bo również autorów z naszej regionu przedstawimy na rozstajowej scenie.

Specjalnym punktem wydarzenia będzie premiera projektu stworzonego wspólnie przez grupę białoruskich muzyków, tłumaczy i tłumaczki oraz grupę artystyczną z Rozstajów.
Scena Rozstajów będzie funkcjonować nie tylko podczas spotkań autorskich. Przez cały festiwal będzie miejscem, w którym będzie można obejrzeć wystawę artystyczną z wątkami literackimi oraz spotkać z autor(k)ami, tłumacz(k)ami i artyst(k)ami, podyskutować i dowiedzieć się więcej o Rozstajach, wystawie i projekcie z Vurajem.

Więcej o Festiwalu Folkowisko: www.folkowisko.pl

Dzień Białoruski będzie współorganizowany z Kolegium Europy Wschodniej w ramach projektu „Namiot Białoruski”. Zadanie finansowane ze środków otrzymanych od Fundacji Solidarności Międzynarodowej w ramach projektu finansowanego przez MSZ.
Premiera projektu muzycznego Rozstajów będzie organizowana dzięki finansowaniu Funduszu Wyszehradzkiego.

Skip to content