Kultura polska w kulturze świata 1918-2018

Kultura polska w kulturze świata 1918-2018

Data/Czas
- 06/11/2018
18:00

Lokalizacja
Ratusz Główny Miasta (Wielka Sala Wety)


Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, które są kluczowym punktem programu Niepodległa 1918–2018 obejmującego województwo pomorskie i upamiętniającego setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku. Ostatnim gościem Debat miał być prof. Krzysztof Pomian, którego zastąpi prof. Andrzej Mencwel.

– Niestety, z powodów zdrowotnych, profesor Pomian nie będzie mógł przyjechać do Gdańska. Niemniej jednak przekaże nam swoje wystąpienie, abyśmy mogli je odczytać podczas wtorkowego spotkania. Miejsce prelegenta zajmie prof. Mencwel, wybitny znawca dziejów polskiej kultury XIX i XX wieku, który zgodził się wziąć udział w rozmowie z podsumowującej wykład z redaktorem Jerzym Sosnowskim oraz uczestnikami debaty – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Niepodległa Polska istniała dopiero dwa lata, na jej obrzeżach trwały walki, a wojna z bolszewikami jeszcze się nie skończyła, gdy w 1920 r. ukazał się w Warszawie pierwszy numer rocznika „Fundamenta Mathematicae”. Zawierał on pisane po francusku i włosku rozprawy czołowych polskich przedstawicieli tej dyscypliny. Na pozór nie miało to związku z odzyskaniem niepodległości, ale na wstępie znajdował się wykaz publikacji młodego, wybitnego matematyka Zygmunta Janiszewskiego oraz jego zdjęcie w mundurze legionisty. Ukazanie się rocznika nie figuruje w podręcznikowej historii Polski. A szkoda….

Wykład profesora Krzysztofa Pomiana przybliży nam dokonania kultury polskiej w latach 1918‑ 2018, potem zaś nasi rozmówcy opowiedzą o jej przemianach począwszy od narodzin II RP po dzień dzisiejszy.

Andrzej Stanisław Mencwel – polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, profesor nauk humanistycznych. Członek Komitetu Nauk o Kulturze (wiceprzewodniczący) oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN, przewodniczący Humanistycznego Zespołu Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej, członek-korespondent Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członek Rady Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Association Internationale de Critiques Litteraires oraz Collegium Invisibile. Laureat nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego (1998). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” – w 2007 r. za „Wyobraźnię antropologiczną” oraz w 2018 r. za „Toast na progu”.

 

www.gdansk.pl