Kościół w Polsce. Gdańska Debata Obywatelska

Kościół w Polsce. Gdańska Debata Obywatelska

Data/Czas
- 11/09/2018
18:00

Lokalizacja
Ratusz Główny Miasta (Wielka Sala Wety)


Gościem kolejnego spotkania 11 września o 18:00 będzie Adam Szostkiewicz, który podejmie temat „Kościół w Polsce”. Debata tradycyjnie odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46). Wykład oraz dyskusję dodatkowo będzie transmitował portal Gdańsk.pl.

Szostkiewicz, dziennikarz i publicysta tygodnika „Polityka” przedstawi podobieństwa i zasadnicze różnice, które charakteryzują położenie Kościoła w okresie międzywojennym oraz po 1989 roku.

Znaczenie Kościoła dla części społeczeństwa jest oczywistością – aksjomatem, choć dla niektórych to przedmiot kontrowersji. Tkwią one u zarania II RP. Warto przytoczyć tu Romana Dmowskiego, który uważał, iż „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości […], ale tkwi w jej istocie, […] a oderwanie narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem istoty tego pierwszego”. Tadeusz Boy-Żeleński z kolei uważał, że katolicyzm w Polsce to w 80% przemysł, a w 20% religia. To, być może kontrowersyjne twierdzenie, wbrew pozorom nie może zadziwiać. Ks. Kazimierz Lutosławski w podręczniku dla młodzież harcerskiej z 1920 r. pisał tak: „Cóż by ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić? Dziś, choć III RP jest niemalże wyznaniowo heterogeniczna, a w samym społeczeństwie zachodzą zupełnie inne procesy, stanowisko Kościoła w Polsce wobec państwa i społeczeństwa wydaje się sięgać dwudziestolecia międzywojennego. Czy tak jest w istocie? Przekonamy się 11 wrześniamówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Spotkanie z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich odbędzie się 11 września 2018 r. o godz. 18:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Otwartą debatę po zakończeniu prelekcji poprowadzi redaktor Jerzy Sosnowski. Całość potrwa ok. 2 godzin. Wstęp wolny.

Andrzej Szostkiewicz (ur. 1952 r.) – działacz Klubu Inteligencji Katolickiej oraz rzecznikiem prasowym krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Od 1988 do 1999 r. pracował w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeszedł do „Polityki”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe, a także społeczno-religijne.. Jest laureatem nagrody publicystycznej Krakowskiej Fundacji Kultury (2002), nagrody Mordechaja Anielewicza (2006). W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.