KARTOGRAFIA EUROPY | debata wokół książki „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” Tomasza Różyckiego

Data/Czas
- 09/12/2021
18:00

Lokalizacja
Europejskie Centrum Solidarności


KARTOGRAFIA EUROPY | debata wokół książki „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” Tomasza Różyckiego
termin | 9 grudnia 2021, czwartek, godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny
transmisja online | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz kanały FB i YouTube ECS

Bohaterem wieczoru będzie laureat nagrody AMBASADOR NOWEJ EUROPY za 2020 rok, esej Tomasza Różyckiego – „Próba ognia. Błędna kartografia Europy”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Austeria. Zapraszamy na galę wręczenia nagród oraz spotkanie z laureatami: autorem zwycięskiej publikacji oraz jej wydawcą.
To już dziewiąty finał konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY.

GOŚCIE
TOMASZ RÓŻYCKI | Poeta, tłumacz i romanista, laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Kościelskich za poemat „Dwanaście stacji” (2004), „Zeszytów Literackich” im. Josifa Brodskiego (2006), Arts & Literary Prize 3 Quarks Daily (2010). Finalista Nagrody Literackiej NIKE (2007). Nominowany w 2021 do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Kapitan X”. Poeta projektu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię”. Wreszcie autor książki „Próba ognia. Błędna kartografia Europy”, zwycięskiej publikacji konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2020.
MAŁGORZATA ORNAT | Redaktorka i tłumaczka, prezeska zarządu Wydawnictwa Austeria, której nakładem ukazała się zwycięska publikacja.
WOJCIECH ORNAT | Założyciel i dyrektor Wydawnictwa Austeria na krakowskim Kazimierzu, której nakładem ukazała się zwycięska publikacja.

PROWADZĄCY | dr Arkadiusz Smagacz – historyk i teolog, członek kapituły konkursowej nagrody AMBASADOR NOWEJ EUROPY, kierownik biblioteki ECS
LAUDATOR | Łukasz Galusek – wydawca specjalizujący się w kulturze i sztuce Europy Środkowej, zastępca dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

W nagrodzonej przez kapitułę „Próbie ognia…” Tomasza Różyckiego, powraca często motyw fałszywej kartografii. Mapa z jej granicami, uproszczeniami jest kłamstwem na temat rzeczywistości. Miejsce, które wymyka się mapom, które jest poza ich zasięgiem, jest przez autora oceniane jako najprawdziwsze. Tam, gdzie nie ma granic, znajduje się źródło poznania. Autor zamiast udzielać prostych odpowiedzi, stawia fundamentalne pytania o tożsamość współczesnej Europy. Różycki jako autor obdarzony niezwykłą plastycznością słowa, siłą poetyckiej wyobraźni oraz przenikliwością spojrzenia, czerpie obficie z zasobów kultury europejskiej. Doskonale zna toposy, tropy, europejski kod kulturowy… i je trawestuje. Przeinacza. Nadaje inne sensy. Zestawia sacrum z profanum, by pokazać, że istnieje Europa innej wrażliwości. Europa miejsc zapomnianych. Europa kultur, które dziś już nie wybrzmiewają.
Publikacja wygrała rywalizację z 85 innymi tytułami, zgłoszonymi przez 40 wydawnictw.

Nagroda AMBASADOR NOWEJ EUROPY przyznawana jest corocznie za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, która w sposób nowatorski przedstawia historyczne procesy lub aktualne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich, zachodzących w obszarach kultury, edukacji, polityki i gospodarki. Książka musi być opublikowana przez polskie wydawnictwo.
Organizatorami konkursu są: Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

SPRZEDAŻ KSIĄŻKI | W trakcie spotkania będzie można kupić zwycięską publikację w promocyjnej cenie (płatność tylko gotówką)

AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2020
/ przeczytaj o nominowanych książkach →

Skip to content