fbpx

Jordi Savall – Wojna i Pokój

Data/Czas
- 01/09/2019
18:00 - 20:00


Jordi Savall wystąpi 1 września 2019 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej legenda muzyki dawnej, Jordi Savall, zadyryguje muzycznym konglomeratem złożonym z Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations – zespołów wykonawstwa historycznego o międzynarodowej renomie. Jordi Savall, światowej sławy gambista, dyrygent, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie historycznym, zaprezentuje gdańskiej publiczności autorski program wraz z najwybitniejszymi śpiewakami i instrumentalistami zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations.

Program dwuczęściowego koncertu, osadzony w kontekście historycznym „stulecia wojny”, nawiązuje do lat 1614–1714 wypełnionych konfliktami zbrojnymi, bitwami, z trudem osiąganymi rozejmami i traktatami pokojowymi. Równolegle do tych wydarzeń powstawały wielkie kompozycje doby baroku, które towarzyszyły współczesnym w niepewnych czasach.
Repertuar „Wojny i Pokoju” złożony jest z najbardziej reprezentatywnych utworów tego czasu, autorstwa zarówno kompozytorów znanych, jak i anonimowych. Składają się nań dzieła takich twórców jak: Samuel Scheidt, Ambrosio Cotes, Johann Hermann Schein, Guillaume Dumanoir, Philidor, Johann Rosenmüller, John Jenkins, Jean-Baptiste Lully, Francesco Cavalli, Joan Cererols, John Blow, Juan Cabanilles, Marc-Antoine Charpentier, Antonio Caldara, Vasily Titov, Heinrich Ignaz Franz Biber, George Frideric Handel, a także innych kompozytorów pochodzenia żydowskiego, otomańskiego, katalońskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Wielość języków, brzmień, instrumentów…

„Wojna i Pokój” jest swego rodzaju muzycznym spektaklem, który poprzez muzyczne i literackie odwołania do historii Europy umożliwi nam zetknięcie się z burzliwymi czasami, kiedy to spory kulturowe, religijne oraz terytorialne rozwiązywano przemocą, a nie dialogiem. Muzyka zaś stanowi kontrapunkt dla tych haniebnych wydarzeń: swoim pięknem skłania do refleksji, a jej uniwersalny język może stać się płaszczyzną międzyludzkiego porozumienia.
W dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Gdańsku – mieście szczególnym, które jako pierwsze doświadczyło wojennej agresji – muzyka w wykonaniu Jordiego Savalla i zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations z pewnością nabierze głębszych znaczeń oraz bardziej współczesnych kontekstów. Zaś imponujące interpretacje i forma koncertu wzbudzą pragnienie rzeczywistego pokoju.

Bilety w przedsprzedaży i w dniu koncertu w cenie: 39 zł i 69 zł są dostępne w punktach sprzedaży Ticketmaster na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym ticketmaster.pl.
Organizatorami koncertu są Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Polską Filharmonią Bałtycką.

 

Filharmonia Bałtycka