Jelinek: Dzieci umarłych

Data/Czas
- 10/03/2022
19:00


Uwaga: do przeczytania na to seminarium 656 stron! Wycie, wycie, wycie. Elfriede Jelinek: Dzieci umarłych. Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”. Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)

Lektura: Elfriede Jelinek, Dzieci umarłych, przeł. Agnieszka Kowaluk, W.A.B., Warszawa 2009

W tej zdumiewającej powieści, którą sama autorka wskazuje jako swoje najważniejsze dokonanie, Jelinek rezygnuje z linearnej fabuły. Igrając z konwencjami horroru i historii o zombie, pisarka uderza w czytelników potężną kaskadą słów, które zmuszają do konfrontacji z koszmarem dziejów. Postacie ulegające dziwacznym przemianom, gwałtowne wtargnięcia monstrualnej przyrody i nieopłakanej przeszłości, abiektalne obrazy i zawrotne zakrzywienia czasu – wszystko to sprawia, że powieść Jelinek to tekst tyleż trudny, co fascynujący. Podczas spotkania w centrum dyskusji nieuchronnie znajdzie się splot pytań o przemoc, cielesność i rolę języka literackiego w kolektywnej pracy żałoby.

10.03.2022 (czw.), 19:00

ON-LINE

Link do rejestracji na zoomie dostępny na fb AFK
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Nagrania i transmisji na FB brak

Po polsku

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Cykl semianriów „Literatura austriacka i psychoanaliza” jest współfinansowany przez Sponsora głównego Austriackiego Forum Kultury w Warszawie: InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group – https://www.interrisk.pl/

Skip to content