Festiwal Józefa Czapskiego

Festiwal Józefa Czapskiego

Mapa niedostępna

Data/Czas
- 04/10/2017 - 07/11/2017
Całodniowe


Festiwal Józefa Czapskiego

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 4 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Do tej inicjatywy włączyło się już kilkanaście instytucji w Polsce, a także osoby prywatne z Francji, Szwajcarii, Rosji i Białorusi.

Co roku jesienią będą odbywać się w całej Polsce oraz w ośrodkach za granicą  wydarzenia (konferencje naukowe, projekcje filmów, wystawy, spotkania i dyskusje), które mają na celu przybliżać i odkrywać nowe wątki w biografii pisarza i malarza. To także okazja do pokazania, że Józef Czapski inspirował pisarzy, malarzy i wpływał na życie ludzi, którzy się z nim spotykali. Celem jest ocalenie od zapomnienia wspomnień ludzi, którzy mieli szczęście go poznać.

To cykliczne wydarzenie stanie się również inspiracją dla instytucji kultury i edukacji, które poprzez swoje działania lokalne będą promowały twórczość i ukazywały postać autora Oka kolejnym pokoleniom.

Muzeum Narodowe w Krakowie i Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizuje Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową Powrót Czapskiegoktóra odbędzie się w dniach 17-18 października 2017 roku w Krakowie.

Wkrótce zostanie ujawnione logo Festiwalu oraz szczegóły programu.

Już dzisiaj wiadomo, że:

– początek nastąpi w Warszawie, zakończenie w Krakowie (zaglądniemy oczywiście do Pawilonu Józefa Czapskiego), ale pokażemy też inne miejsca w Polsce związane z malarzem, jak np. Pałac w Kurozwękach, gdzie  na co dzień można oglądać największą prywatną kolekcję malarstwa Czapskiego;

– odbędzie się koncert, w czasie którego na fortepianie zagra specjalny gość;

– zostaną z magazynów wyciągnięte dzieła malarza i zaprezentowane publiczności.

Zostaną także przywołane wspomnienia osób, które znały i spotykały się z malarzem – odsłaniają one nieznane dotąd wątki biograficzne.

Jeśli organizujesz w swojej miejscowości, w klasie wydarzenie związane z osobą Józefa Czapskiego, Marii Czapskiej lub też osób, które spotykały się z nimi, zgłoś to do info@jozefczapski.pl, dołączysz do programu festiwalu. Ważna jest każda inicjatywa.

Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego