fbpx

ETPCz a kryzys praworządności w Polsce

Data/Czas
- 27/07/2020
14:00 - 17:00


Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego zaprasza na webinarium o roli Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w obronie praworządności w Polsce, które odbędzie się w poniedziałek 27 lipca 2020 r. o godz. 14.00-17.00. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przez lata traktowany był jako „super sąd” – miejsce, do którego obywatel mógł poskarżyć się na wszystko: sąd, urząd czy zakład karny. Wyroki „Strasburga” wielokrotnie dawały impuls do systemowych zmian w polskim prawie i strukturach państwowych. Dzięki nim Polska stawała się sprawiedliwsza i bardziej przyjazna wobec obywateli. Jednak w ostatnich latach, w powszechnej świadomości oraz w kręgach prawniczych, Trybunał w Strasburgu tracił na znaczeniu jako instancja strzegąca praw człowieka i zasad państwa prawa w Polsce. Rolę tę przejmował natomiast Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Strasburg ustąpił pola Luksemburgowi. Podczas spotkania przedyskutujemy, w jaki sposób ETPCz może „wrócić do gry” i wesprzeć starania o obronę praworządności w Polsce. Zależy nam w szczególności na omówieniu możliwych sposobów współdziałania społeczeństwa obywatelskiego i środowiska prawniczego w przedmiocie ochrony praw człowieka w Polsce za pomocą instrumentu obrony praw człowieka, jaką jest skarga do Trybunału w Strasburgu. Zachęcamy do wysłuchania wystąpień prelegentów i udziału w dyskusji.

Webinarium będzie transmitowane na żywo na profilach Fundacji na Facebooku i YouTube. Zachęcamy do udziału w dyskusji i zadawanie pytań poprzez chat jednego z kanałów.

Program tu_

 

Fundacja Batorego