Cramer, Movius, Kantzler i inni – Akademia Gdańska

Data/Czas
- 28/05/2019
18:00 - 20:00

Lokalizacja
Instytut Kultury Miejskiej


Fotografie Gertrudy Kelting z Wrzeszcza, są codziennie oglądane, przez setki ludzi z całego świata na aukcjach internetowych i giełdach kolekcjonerskich. Paradoksem jest, że autorka tego sukcesu pozostała nieznana i jedynie dzięki sygnaturom, znane jest przynajmniej jej nazwisko, i możemy zlokalizować jej atelier. 16 kwietnia o 18.00, Jerzy W. Wołodźko z Fundacja Karrenwall przybliży nam postać Gertrud Kelting z Wrzeszcza, fotografki oglądanej i nieznanej.

– Pocztówek publikowanych w latach 20., 30. i 40. XX w. jest tak dużo, że nie osiągają zazwyczaj zawrotnych cen, ale ich popularność jest imponująca. Ciekawym i tajemniczym wątkiem historii, jest seria pocztówek wydawanych tuż po II Wojnie Światowej przez firmę Refleks z Sopotu. Ze zdziwieniem odkrywamy, że są to zdjęcia z przedwojennych negatywów Gertrudy Kelting i opatrzone są adnotacją „reprodukcja zastrzeżona”, rodzącą kolejne pytania o losy autorki – zapowiada Jerzy Wołodźko.

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

 

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ