Biografie pod lupą – dyskusja o biografiach

Data/Czas
- 22/04/2022
18:00 - 20:00

Lokalizacja
Teatr Gdynia Główna


Teatr Gdynia Główna: Zapraszamy na niezwykłe spotkanie. Niezwyczajni goście w niezwyczajnym miejscu.

Będzie się działo. „Biografie pod lupą” to pomysł na trzy spotkania dyskusyjne w odstępie miesiąca, biorące na warsztat biografistykę. Pytanie kluczowe: skąd się wzięło takie zainteresowanie biografistyką na poziomie naukowym, popularnonaukowym, a także w popkulturze czy w ujęciu light? Plotkarskie czy oparte na solidnych badaniach, rozpalają wyobraźnię czytelników. Jest to dość nowy proces w polskiej literaturze, w odróżnieniu np. od anglosaskiej czy francuskiej.

Czy kryje się za tym wyłącznie ciekawość tego drugiego, sławnego człowieka?
Spotykamy się dzięki współfinansowaniu ze środków Miasta Gdyni
Proponujemy podział według kategorii:
– biografia,
– autobiografia,
– powieść (auto)biograficzna
Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie jest:
– Renata Gorczyńska
pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, przyjaciółka i osobista sekretarka Czesława Miłosza. Autorka rozmów z noblistą oraz opracowań poświęconych jego twórczości. Autorka wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Adama Zagajewskiego na
język angielski czy Roberta Hassa na polski.
Naszymi pierwszymi gośćmi będą:

Joanna Szczęsna – pisarka, redaktorka Gazety Wyborczej, dziennikarka GW i Tygodnika Powszechnego, pisarka. Współautorka niezapomnianej biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiatkowe rupiecie” (ZNAK 2012). Ostatnio wydała „Lawina i kamienie- pisarze w drodze do i od komunizmu” Wyd. Czarne

Anna Arno – polska poetka, tłumaczka, pisarka, historyczka sztuki. Jest autorką biografii „Jaka szkoda: krótkie życie Pauli Modersohn- Becker” (Słowo/Obraz terytoria, 2015) oraz „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim” (Iskry 2020), „Paul Celan. Tam za kasztanami jest świat” (Wydawnictwo Literackie 2021)

Andrzej Franaszek – krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z.Herberta. Autor biografii Cz. Miłosza (2011), Z. Herberta (2018) oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieść o poezji, podróżowaniu i przyjaźni” (2022)

Teatr Gdynia Główna

Skip to content