fbpx

Akademia Gdańska

Data/Czas
- 27/10/2020 - 08/12/2020
18:00


Kto z was wysyła jeszcze kartki pocztowe? Kiedyś spełniały rolę SMS-ów, dzisiaj w dobie komunikatorów internetowych, ich większą wartością zdaje się być aspekt wizualny, a nawet historyczny. Niewielka, stosunkowo tania pocztówka może stać się cenny źródłem informacji o miejscowości lub rzadkim skarbem w kolekcji. Jakie były początki kart pocztowych, jak rozpoznać dawny oryginał, co kryje się w zaszyfrowanych nazwach wydawców, co jest cenne i poszukiwane na rynku kolekcjonerskim? – o tym podczas najbliższej Akademii Gdańska opowie Marta Pawlik-Flisikowska. Spotkanie online 27 października o 18:00 na kanale Youtube IKM.

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów dla osób, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Koordynatorką jest Dominika Ikonnikow. Z racji sytuacji epidemiologicznej obowiązują zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy-sien. Spotkanie będzie również transmitowane online.

www.miasto.com to hasło 7. edycji Akademii Gdańska, która przybliży historie miasta, wydobyte z odmętów internetu. Wspomnienia, historię mówioną, zdjęcia, dokumenty, przedmioty zakupione na aukcjach internetowych, a także zapomnianą gdańską muzykę czy sztambuchy i rodzinne pamiątki.
Dziś, nauka i wiedza dostępne są dla każdego. Upowszechnienie internetu sprawiło, że dostęp do informacji jest na wyciągnięcie palca. Łatwiej jest odnaleźć zagubione historie, zdjęcia, wspomnienia. Poprzez dyskusyjne fora i grupy dowiadujemy się o otaczającej nas przestrzeni, szczególnie w wymiarze lokalnym. Gdańsk, miasto o szczególnie złożonej historii, skrywa jeszcze wiele tajemnic, ale poprzez sieć internetową odkrywanie jego sekretów jest dużo łatwiejsze.

Harmonogram spotkań w 2020 roku:
27.10, godz. 18.00, Co nam mówią dawne karty pocztowe, prowadzenie: Maria Pawlik-Flisikowska (PAN Biblioteka Gdańska);
24.11, godz. 18.00, Od gdańskich mennonitów do amerykańskich kowbojów. Historia przygody badawczej, prowadzenie: dr Magdalena Staręga (Europejskie Centrum Solidarności);
8.12, godz. 18.00, Kultura muzyczna dawnego Gdańska – przewodnik po świadectwach rozsianych w świecie Internetu, prowadzenie: Aleksandra Litwienko (blog „Wehikuł Dźwięku”).

 

Instytut Kultury Miejskiej