65 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

Data/Czas
- 09/12/2019
19:00

Lokalizacja
Europejskie Centrum Solidarności


Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na 65 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego wokół najnowszej książki o. Ludwika Wiśniewskiego pt. „Trzeba krzyczeć w obronie deptanych wartości” wydanej przez wydawnictwo Rebis. Nasze zaproszenie przyjął o. Ludwik Wiśniewski.

Scenariusz spotkania:
Wprowadzenie – Aleksander Hall
rozmowa o. Ludwika Wiśniewskiego z uczniami I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku – Klaudią Bielicką oraz Janem Modrzyńskim
rozmowa z publicznością
podsumowanie – Jerzy Kiszkis

o. Ludwik Wiśniewski – dominikanin, w czasach PRL-u związany z opozycją demokratyczną. Jako duszpasterz pracował w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Sankt Petersburgu, Szczecinie. Wielokrotnie publicznie zabierał głos w ważnych kwestiach społecznych.
Odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku został honorowym obywatelem Gdańska. W 2015 został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Aleksander Hall – w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka” oraz „Polityki Polskiej”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz poseł na Sejm I i III kadencji. Autor kilkunastu prac historycznych. W 2010r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jerzy Kiszkis – aktor. Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic i Poznania. Od 1966 do 2003 r. aktor w Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku.
Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Seminarium Duchownym w Gdańsku i Pelplinie a także na Wydziale Historii UG.Internowany 13 grudnia 1981r.
Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Gloria Artis”, a także – wspólnie z żoną, Haliną Winiarską – Dyplomem „Pro Ecclesia et Populo”. Wyróżniony nagrodą Prezydenta m. Gdańska „Splendor Gedanensis”

Klaudia Bielicka – uczennica 2 klasy I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Uczestniczka debatach oksfordzkich.

Jan Modrzyński – uczeń 3 klasy I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Uczestnik debat oksfordzkich, również na poziomie mistrzostw Polski. Jest pomysłodawcą i organizatorem Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich –RETHORICA, których II edycja odbyła się listopadzie b.r. w Europejskim Centrum Solidarności.

 

9 grudnia (poniedziałek) godz. 19;00
Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Plac Solidarności 1

Wstęp wolny
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę o. Ludwika Wiśniewskiego