Borderline

Dwanaście podróży do Birmy

Grzegorz Stern w latach 2006–2018 dwanaście razy podróżował do Birmy. Rozmawiał z buddyjskimi mnichami, więźniami politycznymi, oficerami rządowego wojska. Wędrował przez góry z oddziałami partyzanckich armii, przez rok mieszkał w domach uchodźców na pograniczu tajsko-birmańskim, był świadkiem najważniejszych wydarzeń w kraju: ustanowienia nowej stolicy przez rządzących Birmą generałów, śmiertelnego cyklonu Nargis, pierwszych od dwudziestu pięciu lat demokratycznych wyborów. Poznał ludzi zniewolonych strachem, którzy nauczyli się, że każde nieszczęście trzeba „wydrwić, wykpić i tym samym odebrać mu złą moc”.

Borderline to uniwersalna opowieść o rozpaczliwej walce ze złem, końcu systemu totalitarnego i pierwszych latach wolności, aktualna wszędzie tam, gdzie skończyła się dyktatura.

Żywa, osobista opowieść o niemożności wydostania się z niewoli – Wojciech Jagielski

Grzegorz Stern (ur. 1978) – reporter, podróżnik, pisze o Azji, w której mieszkał pięć lat. Odwiedził m.in. Iran, Pakistan, Afganistan, Chiny, Koreę Północną, Indie, Sri Lankę, Indonezję, Timor Wschodni. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Newsweeku”. W latach 2006–2018 dwanaście razy podróżował do Birmy, przez rok mieszkał na pograniczu tajsko-birmańskim. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń w tym kraju.

WYDAWNICTWO CZARNE

Skip to content